Hemşire Yardımcılığı

Sağlık meslek liselerinin hemşire yardımcılığı programından mezun olup hemşire nezaretinde yardımcı olarak çalışan, ayrıca hastaların günlük yaşam aktivitelerinin yerine getirilmesi, beslenme programının uygulanması, kişisel bakım ve temizliği ile sağlık hizmetlerine ulaşımında yardımcı olan ve refakat eden sağlık teknisyenidir.

Anadolu Sağlık Meslek Liselerinin Yardımcı Hemşirelik Bölümünde; 4 yıl süre ile eğitim verilmektedir. Mesleki Eğitimde; Genel Kültür Dersleri yanında Meslek Dersleri ve bunların Uygulamalı Dersleri (hastanelerde) verilmektedir.

Anadolu Sağlık Meslek Liselerini bitiren mezunlar Yardımcı Hemşire olarak Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında, yataklı ve yataksız sağlık kuruluşları, devlet hastaneler, özel hastaneler, doğumevleri ve bu bölümün iyi yetişmiş mezunları sahada kendilerine rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Sağlık sektörünün öneminin artmasıyla, bu bölümün mezunlarının geleceği çok açık görülmektedir.

Sağlık bilimleri alanında yer alan (hemşirelik, ebelik, acil yardım ve afet yönetimi, sağlık kurumları yöneticiliği ve sağlık yönetimi 5 yıllık lisans programları ile ilgili) meslekleri tercih etmek isteyen bir öğrencinin, YGS ve LYS'de diğer bölümlere göre daha avantajlı ek puanlarla yerleştirilmektedir. Hemşirelik programında eğitim süresi 4 (4+1 hazırlık) yıldır. Eğitim önlisans (diyaliz, elektronörofizyoloji, tıbbi laboratuar, yaşlı hizmetleri bakımı ve tıbbi mümessillik ve pazarlama) ve lisans olmak üzere iki aşamada yapılır. Önlisansı başarıyla bitirenler lisansa geçmek için öngörülen koşulları yerine getirdikleri takdirde lisans programının 3. ve 4. yıllarına devam edebilirler.